Cestovní náhrady: výše sazeb pro rok 2019

Cestovními náhradami rozumíme proplacení výdajů zaměstnavatelem zaměstnanci při pracovních cestách, cestách mimo pravidelné pracoviště a při výkonu práce v zahraničí. Ke zvýšení sazeb cestovních náhrad dochází pravidelně. Pro rok 2019 můžeme očekávat změny základních sazeb stravného na zahraničních cestách u devíti zemí. Vyhláška odkazující na sazby tuzemských cestovních náhrad pro rok 2019 zatím ve Sbírce zákonů nevyšla. Její návrh je však již veřejný. 

Výši stravného na tuzemských i zahraničních služebních cestách stanovuje každý rok vyhláškou Ministerstvo práce a sociálních věcí. Už víte, při jaké cestě do zahraničí vyplatí zaměstnavatelé vyšší diety? Pro rok 2019 dojde na základě návrhu ministerstva zahraničních věcí ke zvýšení zahraničního stravného v těchto zemích: Argentina, Kuba, Mauretánie, Myanmar (Barma), Nizozemsko, Polsko, Saudská Arábie, Senegal, Sýrie.

 Kdy a v jaké výši se zahraniční stravné v rámci cestovních náhrad poskytuje? 

  • při zahraniční cestě delší jak 18 hodin – plná výše základní sazby
  • při cestě do zahraničí delší jak 12, nejvýše 18 hodin – 2/3 ze základní ceny stravného
  • pokud zahraniční cesta trvá méně než 12 hodin, ale aspoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin – 1/3 ze základní ceny stravného


Změny ve výši cestovních náhrad v tuzemsku pro rok 2019

Oproti roku 2018 se výše hodnot sazeb stravného v jednotlivých časových pásmech zvyšují. 

  • V 1. časovém pásmu o 4 Kč na 82 Kč,
  • ve 2. časovém pásmu o 5 Kč na 124 Kč
  • a ve 3. časovém pásmu o 9 Kč na 195 Kč.
  • Ke zvýšení sazby dojde i při použití osobních silničních motorových vozidel – a to o 10 haléřů (ze 4,00 Kč na 4,10 Kč). Při použití jednostopých vozidel a tříkolek se sazby nijak nemění.

Aby bylo možné zaměstnanci proplatit v rámci cestovních náhrad pohonné hmoty, musí jejich nákup prokázat dokladem, z něhož je patrná souvislost s pracovní cestou. Dalším způsobem prokazování cen pohonných hmot je použití průměrných cen, které jsou stanovené ve vyhlášce.

Za 1 litr pohonné hmoty je pro rok 2019 stanovena průměrná cena:

  • 33,10 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů
  • 37,10 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů
  • 33,60 Kč u motorové nafty

Problematiku cestovních náhrad byste našli také ve školení Stávám se zaměstnavatelem – například v podobě dotazu.

Dotaz:  Mám na vás dotaz ohledně cestovních náhrad pro našeho zaměstnance na pracovní smlouvu. Cca 3x do měsíce navštěvuje firmy se kterými spolupracujeme (osobně vyzvedává a předává doklady, komunikuje a vyřizuje požadavky). Na stravné mu nevznikne nárok – je to max. do 2 hodin a používá k tomu své soukromé vozidlo. Firmy jsou v okolí a nejvzdálenější je 25 km. Když si vypíše „cesťák“, je to zhruba 1 000 Kč. Bylo by možné, aby nemusel každý měsíc „cesťák“ vypisovat. Mohli bychom stanovit měsíční paušální cestovné, když každý měsíc dělá v podstatě to samé? Pokud ano, stačí , když bude mít toto popsáno v pracovní smlouvě a vytvoříme na cestovné směrnici? Co se týče silniční daně, tak tu bychom uhradili za 3 dny v měsíci.

Odpověď: Ano, jen bych stanovil paušální cestovné ne na měsíc, ale na každou jízdu. A způsob stanovení tohoto paušálu bych popsal do vámi uváděné směrnice.
Ohledně silniční daně nelze hledět na paušální cestovní výdaje, tam je nutné postupovat podle reálných cest zaměstnance jeho vozidlem. Nicméně můžete použít buď sazbu 25 Kč / den nebo měsíční sazbu dle objemu motoru vozidla.


Tématu cestovních náhrad jsme se na našem blogu věnovali již několikrát. Zajímat by vás mohly i tyto články: