Cestovní náhrady: výše sazeb pro rok 2019

Cestovními náhradami rozumíme proplacení výdajů zaměstnavatelem zaměstnanci při pracovních cestách, cestách mimo pravidelné pracoviště a při výkonu práce v zahraničí. Ke zvýšení sazeb cestovních náhrad dochází pravidelně. Pro rok 2019 můžeme očekávat změny základních sazeb stravného na zahraničních cestách u devíti zemí. Vyhláška odkazující na sazby tuzemských cestovních náhrad pro rok 2019 zatím ve Sbírce zákonů nevyšla. Její návrh je však již veřejný. 

Výši stravného na tuzemských i zahraničních služebních cestách stanovuje každý rok vyhláškou Ministerstvo práce a sociálních věcí. Už víte, při jaké cestě do zahraničí vyplatí zaměstnavatelé vyšší diety? Pro rok 2019 dojde na základě návrhu ministerstva zahraničních věcí ke zvýšení zahraničního stravného v těchto zemích: Argentina, Kuba, Mauretánie, Myanmar (Barma), Nizozemsko, Polsko, Saudská Arábie, Senegal, Sýrie.

 

 Kdy a v jaké výši se zahraniční stravné v rámci cestovních náhrad poskytuje? 

  • při zahraniční cestě delší jak 18 hodin – plná výše základní sazby
  • při cestě do zahraničí delší jak 12, nejvýše 18 hodin – 2/3 ze základní ceny stravného
  • pokud zahraniční cesta trvá méně než 12 hodin, ale aspoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin – 1/3 ze základní ceny stravného

 

Změny ve výši cestovních náhrad v tuzemsku pro rok 2019

Oproti roku 2018 se výše hodnot sazeb stravného v jednotlivých časových pásmech zvyšují. 

  • V 1. časovém pásmu o 4 Kč na 82 Kč,
  • ve 2. časovém pásmu o 5 Kč na 124 Kč
  • a ve 3. časovém pásmu o 9 Kč na 195 Kč.
  • Ke zvýšení sazby dojde i při použití osobních silničních motorových vozidel – a to o 10 haléřů (ze 4,00 Kč na 4,10 Kč). Při použití jednostopých vozidel a tříkolek se sazby nijak nemění.

Aby bylo možné zaměstnanci proplatit v rámci cestovních náhrad pohonné hmoty, musí jejich nákup prokázat dokladem, z něhož je patrná souvislost s pracovní cestou. Dalším způsobem prokazování cen pohonných hmot je použití průměrných cen, které jsou stanovené ve vyhlášce.

Za 1 litr pohonné hmoty je pro rok 2019 stanovena průměrná cena:

  • 33,10 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů
  • 37,10 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů
  • 33,60 Kč u motorové nafty

Cestovními náhradami se na školení Výpočty ve mzdové účtárně v dotazové části zabýval také lektor Zdeněk Křížek. Jste si jistí, zda můžete či nemůžete z cestovních náhrad srážet pohledávky zaměstnance? Odpověď najdete ve videu.

Tématu cestovních náhrad jsme se na našem blogu věnovali již několikrát. Zajímat by vás mohly i tyto články: