Výživné patří v rámci exekučních řízení mezi tzv. přednostní pohledávky, ovšem s naprosto výjimečným postavením. Oproti jiným přednostním titulům má totiž superprioritu – tedy přednost nejen před běžnými nepřednostními pohledávkami, ale i před dříve doručenými přednostními exekucemi. V praxi to znamená, že pokud zaměstnanci dorazí nová pohledávka výživného, má v oblasti druhé třetiny a zabavitelné části mzdy bez omezení přednost před vším ostatním.
3 typy výživného a jejich pořadí
- Běžné výživné – pravidelná měsíční povinnost
- Dlužné výživné – nedoplatky z minulosti
- Náhradní výživné – dávka státní sociální podpory, kterou poskytuje ÚP, pokud povinný neplní
Tyto tři typy se odbavují výhradně v tomto pořadí, a to z druhé třetiny mzdy a zabavitelné části bez omezení. Pokud je vymáháno více výživných stejného typu (např. dvě běžná), musí být uspokojena poměrná část každého dle výše, v jaké byly stanoveny. Až po plném (nebo poměrném) uspokojení všech běžných výživných lze přistoupit ke srážkám dlužného, a teprve poté náhradního výživného.
Super priorita v druhé třetině
Narozdíl od jiných přednostních pohledávek má výživné tzv. super prioritu, což znamená, že v rámci druhé třetiny a části zabavitelné bez omezení má přednost i před dříve doručenými exekučními tituly. Prakticky to znamená, že výživné doručené později může převálcovat dřívější pohledávku – pokud se jedná o běžné výživné. A stejně se postupuje i u dlužného či náhradního výživného.
Praktický příklad výpočtu
Zaměstnanec má čistou mzdu odpovídající zabavitelnému základu 45 000 Kč. Má dvě běžná výživná: 6 000 Kč na Adama a 3 000 Kč na Báru. Jiná pohledávka není. Postup výpočtu je následující:
- Stanovení třetin
První třetina: 15 000 Kč
Druhá třetina: 15 000 Kč
Třetí třetina: 15 000 Kč (zabavitelná bez omezení)
- Rozdělení prostředků
- První třetina: jde pouze prvnímu v pořadí – Adamovi (6 000 Kč) Druhá třetina a třetí třetina: se rozdělí poměrově (2:1), tj. 2/3 Adam, 1/3 Bára
- Např. ze 30 000 Kč (2. + 3. třetina) → Adam: 20 000 Kč, Bára: 10 000 Kč
Ale protože celková výše výživného činí jen 9 000 Kč, vše se pokryje bez vzniku dluhu
- Vznik dlužného výživného
Pokud by např. celkové výživné činilo 35 000 Kč, zůstane 5 000 Kč neuhrazeno, vzniká dlužné výživné v souladu s § 278 OSŘ.
Kompletní objasnění všech pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech najdete ve školení Srážky ze mzdy exekuce / insolvence s Ing. Tomášem Smutným.
Poměrové rozdělování při nedostatku prostředků
Jedním z největších úskalí v mzdové praxi je řešení více výživných stejného typu (např. dvě běžná výživné). Pokud celková částka běžného výživného přesahuje prostředky z druhé třetiny a zabavitelné části bez omezení, není možné jednotlivé pohledávky uspokojit plně.
V takovém případě OSŘ nařizuje srážet poměrově vůči jejich výši – nikoliv podle pořadí doručení. To znamená, že pokud běžná výživná činí 10 000 Kč a 5 000 Kč, pak se rozdělí např. 20 000 Kč v poměru 2:1 (tedy 13 333 Kč : 6 667 Kč). Tento postup se analogicky vztahuje i na dlužné a náhradní výživné – ovšem s ještě větší komplikací.
Poměr u dlužného a náhradního výživného
V případě více dlužných výživných OSŘ říká, že se nemají rozdělit poměrově podle jejich výše, ale poměrově vůči běžným výživným, která jim předcházela. Totéž platí i pro náhradní výživné. To znamená, že účetní by měli znát výši a strukturu běžného výživného, z něhož vznikl konkrétní dluh nebo na nějž navazuje náhradní výživné – což je v praxi často neproveditelné.
To vede k situacím, kdy je třeba použít expertní odhad nebo konzultovat věřitele, protože bez přesného základu nelze určit zákonný poměr. Tuto zvláštnost lze považovat za jednu z nejkomplexnějších oblastí exekučního srážkového řízení.
Náhradní výživné: nový exekuční titul v praxi
Od roku 2021 je možné, aby Úřad práce poskytl oprávněné osobě tzv. náhradní výživné – pokud povinný opakovaně neplatí. Tato dávka je zastropována na 3 000 Kč měsíčně po dobu maximálně 48 měsíců. V praxi se může stát, že se s touto pohledávkou setkáte až s odstupem, a to ve formě exekučního příkazu od ÚP, který bude požadovat zpětné vymožení prostředků. I takový titul se považuje za výživné – konkrétně jeho třetí subsložku – a má proto příslušné pořadí a prioritu.