S účinností nového zákona o účetnictví dojde k zásadním změnám, na které už netrpělivě čekají jak podnikatelé, tak účetní jednotky v celé České republice. Zákon, který nahradí zastaralou legislativu z roku 1991 a přinese po mnoha letech moderní přístup k účetnictví, měl vstoupit v platnost od 1. 1. 2025, ale nyní je již jasné, že se jeho účinnost posune. Podívejte se s Videolektorem na některé změny, které by novela měla přinést, a jejich praktické dopady pro podnikatele.
Jednou z nejvýznamnějších změn je zavedení nového koncepčního rámce, který klade důraz na účetní výkaznictví. Zatímco starý zákon se soustředil na účetní postupy, nový zákon zdůrazňuje transparentnost a správné zobrazení dat ve výkazech. V platnost nový zákon o účetnictví vstoupí nejdříve se začátkem roku 2026, mnoho odborníků se dokonce přiklání až k roku 2027. Máte tak ještě čas se na změny připravit. Třeba s naším online školením Nový zákon o účetnictví – praktický pohled na hlavní změny.
Jaké změny nový zákon o účetnictví pravděpodobně přinese malým a středním podnikům?
Změna struktury vyhlášek a pravidel účtování
Jednou z klíčových změn je spojení podnikatelské a neziskové sféry do jedné vyhlášky, což zjednoduší pravidla účtování. Tento krok odstraní duplicity a nabídne jednotný přístup pro různé typy účetních jednotek.
Zrušení Českých účetních standardů a zavedení moderních technologií
Nový zákon chce zrušit České účetní standardy, což podnikatelům a účetním jednotkám přinese větší flexibilitu. Klíčovým prvkem nového přístupu bude důraz na správné vykázání údajů ve výkazech. V rámci modernizace účetnictví se nově využívají technologie, jako jsou formáty XML nebo XHTML. To umožní efektivnější zpracování dat a lepší propojení účetnictví s informačními systémy.
Dopad na malé a střední podniky
Důležité změny čekají i malé a střední podniky. Mikro a malé podniky budou moci využít zjednodušené postupy při vykazování leasingů a nebudou muset zohledňovat časovou hodnotu peněz. Tento přístup zjednoduší administrativu a sníží náklady na vedení účetnictví.
IFRS jako nový standard pro účetní závěrky
Zavedení Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) je dalším významným krokem. Velké podniky budou mít možnost používat IFRS nejen pro vykazování, ale i pro stanovení základu daně. Tím se odstraní potřeba vést dvojí účetnictví a proces bude mnohem jednodušší.
Změny ve vykazování leasingů
Nový zákon přináší povinnost vykazovat leasingy v rozvaze. Podniky budou muset vykázat jak aktivum (právo k užívání), tak závazek z leasingu. Tento krok přinese větší transparentnost, protože leasingy často představují podstatnou část majetku podniků. Leasing v pojetí nové účetní legislativy není jen finanční leasing, ale i prostý nájem například kanceláře, skladu, automobilu či jiného majetku, ze kterého máme významný užitek.
Novinky při pořizování dlouhodobého majetku
Dotace na pořízení dlouhodobého majetku v současné době snižuje pořizovací cenu dlouhodobého majetku a pokud takový majetek celý pořídíme na dotaci, tak je v účetnictví jeho hodnota 0 Kč. Nově bude dotace na pořízení dlouhodobého majetku účtována postupně jako výnos příštích období, a to po dobu udržitelnosti dotace či životnosti aktiva. Pořizovací cena aktiva na dotaci se tedy již snižovat nebude.
Nový zákon o účetnictví přináší komplexní změny, které se zaměřují na modernizaci účetnictví a zvýšení transparentnosti. Pro podnikatele a účetní jednotky to znamená nejen nové povinnosti, ale také příležitosti k zjednodušení administrativy a zvýšení efektivity. Připravenost na tyto změny bude klíčová, proto je nutné začít s přípravou co nejdříve.