Pomáháme vám – Informace související s vývojem situace kolem COVID – 19 na jednom místě

V nejistotě posledních dní hledá každý informace které souvisí s aktuálním vývojem situace. Proto jsme pro vás připravili soupis toho nejdůležitějšího, co se v souvislosti s COVID – 19 děje v účetnictví, daních nebo pracovněprávní oblasti. Tento článek pravidelně aktualizujeme!

  •  EET je přerušeno

Všichni podnikatelé mohou přerušit elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle schválené novely se EET pozastaví po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Vládní nařízení platí také pro podnikatele, kteří měli začít své tržby evidovat v květnu. Pozastavení pro poplatníky znamená, že nebudou muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

  • OSVČ nemusí platit měsíční zálohy na pojistné

OSVČ nemusí po dobu šesti měsíců platit zdravotní a sociální pojištění (od března do srpna). Výše záloh nerozhoduje. Cílem opatření je stabilizovat zejména nejohroženější, tedy nízkopříjmové OSVČ. Vládní nařízení  ale částečně uleví i těm, kteří na pojistném odvádějí více než zákonem stanovené minimum. Již zaplacené březnové zálohy se použijí automaticky v září.

Více informací zde: Živnostníci ušetří na pojistném (MFČR) + Stát zřejmě odpustí živnostníkům část povinného důchodového pojištění. Schválila to vláda (MPSV)

  • Podívejte se na přehlednou infografiku k programu „Antivirus“

Vládní opatření na podporu zaměstnanců i zaměstnavatelů „Antivirus“ má ochránit firmy, na které nepřímo dolehly dopady vládních omezení v důsledku epidemie COVID-19. Na přehlednou infografiku od MPSV se můžete podívat ZDE.

  • Novela Zákona o státním rozpočtu schválena

Vláda v pondělí 23.3. schválila návrh novely Zákona o státním rozpočtu pro rok 2020. Deficit státního rozpočtu je plánován ve výši 200 mld. Kč. Novela počítá v letošním roce s celkovými příjmy ve výši 1 488,3 mld. Kč a výdaji ve výši 1 688,3 mld. Kč.

Více informací zde: Vláda schválila novelu Zákona o státním rozpočtu na rok 2020 (MFČR)

Pokud potřebujete doplnit informace spojené s účetnictvím, daněmi nebo pracovněprávní oblastí podívejte se na naše online kurzy. Nyní se slevou 60 % ! Kurz v rozsahu 4 hodiny můžete mít dostupný ihned, stačí jen přístup k internetu.

  • Informační telefonní linka Finanční správy: 225 092 392

Hlavní informační telefonní linka Finanční správy je dostupná na čísle 225 092 392. K dispozici je od pondělí do pátku v čase 9:00-17:00, připraveno kvalifikovaně odpovídat a radit je více než 100 metodiků.

  • Úlevy a změny pro daňové poplatníky

Daňoví poplatníci nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob i fyzických osob a vyúčtování srážkové daně do 1.4.2020. Zcela automaticky a bez žádosti mohou přiznání podat později do 1.7.2020. Zároveň si daňoví poplatníci mohou odsunout některé platby. Změny spojené s daňovými povinnostmi pro vás pravidelně aktualizuje v článku Vzhledem k nouzovému stavu se mění daňové povinnosti.

Více informací zde: Průvodce pro daňové poplatníky v souvislosti s koronavirem (MFČR)

  • MPSV připravilo přehledné dokumenty k současných pracovněprávním otázkám 

Můžete si stáhnout srozumitelné dokumenty s výkladem všech situací, které mohou nastat během současných mimořádných opatření. V dokumentech najdete také odkazy na konkrétní zákony a stručný výklad mimořádných opatření.

PRACOVNĚPRÁVNÍ DESATERO BOJE S KORONAVIREM

MÝTY A POLOPRAVDY PODLE PRACOVNÍHO PRÁVA V DOBĚ EPIDEMIE KORONAVIRU

  • Víte jak efektivně pracovat na dálku?

Náš kolega Michal Martoch se dlouhodobě věnuje popularizaci práce na dálku a práce z domova. Pokud současnou situaci řešíte prací z domova a nevíte přesně jak na to, určitě si přečtěte některý z těchto e-booků.
Práce na dálku – jak chytře zvýšit konkurenceschopnost vaší organizace
Řízení vzdálených pracovníků – Kdy a proč práce na dálku (ne)funguje

  • Rozšíření ošetřovného

Ošetřovné bude nově vypláceno i po zákonem stanovených 9 dnech – po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nově je program rozšířen i na děti do 13 let. Vláda se také shodla na vyplácení ošetřovného pro OSVČ 424 Kč na den. Více o ošetřovném také v článku Zaměstnavatel a ošetřovné – jak postupovat? 

Více informací zde: Lidé budou moct čerpat náhradu za ošetřovné po celou dobu uzavření škol pro děti až do 13 let (MPSV)    +    Vláda schválila návrh na prodloužení vyplácení ošetřovného po dobu nouzového stavu, peníze dostanou i OSVČ (MPO)

 

Sledujte také Finanční správu –  pravidelně informuje veřejnost o jednotlivých opatřeních a jejich dopadech.